Simona Petrík

Amazonky nosia ružovú

Autor: Simona Petrík
Publikované júl 2, 2017


Možno ste počuli o tom, že legendárne Amazonky si odrezávali pravý prsník, aby lepšie strieľali lukom. Rezanie pŕs sa tak môže uchádzať o titul najstaršieho hoaxu – prvýkrát bol zaznamenaný pred 2500 rokmi, keď sa patriotický grécky historik snažil okoreniť príbeh o týchto bojovníčkach.

A zatiaľ čo archeológovia odkrytím hrobov preukázali, že Amazonky existovali, všetky dochované pramene ich zobrazujú s oboma vnadami. To však nič nemení na tom, že Amazonky medzi nami žijú aj dnes. Je ňou každá desiata slovenská žena.

1 z 10 je Amazonka

Štatisticky teda každý z nás nejakú pozná. Hovorí si tak aj občianske združenie – Amazonky, ktoré združuje ženy bojujúce s rakovinou prsníka. Na toto ochorenie sa na Slovensku lieči 28 000 ľudí. Jedno celé stredne veľké mesto ako Piešťany alebo Krupina. Ide tak o najčastejšie zhubné nádorové ochorenie žien, ktoré v malom percente postihuje aj mužov.

Ako sa liečia a čo vôbec prežívajú?

Keďže dĺžka života s rakovinou v pokročilej forme sa predlžuje (priemer 4,5 roka), je veľmi dôležité vedieť, aká je kvalita života, postoj k liečbe a lekárovi, ale aj vnútorné vyrovnávanie sa s ochorením u žien v pokročilom štádiu. OZ Amazonky spravilo nedávno po prvýkrát na Slovensku kvalitatívny aj kvantitatívny výskum medzi pacientkami.

Samovyšetrenie odhalí najviac nádorov

47% žien zo vzorky prišlo k lekárovi v 3. alebo 4. štádiu ochorenia, teda až vtedy, keď mal nádor viac ako 5 cm. 40 % z nich na zmeny prišlo pri samovyšetrení a približne tretina žien bola diagnostikovaná u lekára. Na ochorenie sa v štvrtine prípadov príde kvôli iným zdravotným komplikáciám.

Napriek každoročnému Avon pochodu, ktorého sa zúčastňujú tisícky ľudí, chodí u nás na preventívne prehliadky len 20 % žien. Pravidelnosť sa pritom vypláca. Bez toho, aby som vás zaťažovala číslami a grafmi, pravidelná návšteva preventívnych prehliadok znamenala pre ženy v prieskume oveľa skoršiu diagnostiku. Zvýšenie týchto katastrofálnych čísel by sme mohli dosiahnuť povinným zasielaním pozvánok na skríning ženám nad 40 rokov, a to každé dva roky.

Spokojnosť s liečbou

Už sme si pomaly zvykli, že komunikácia zdravotníckeho personálu a informovanosť pacientov je hodnotená katastrofálne, no Amazonky sa na toto nesťažujú. Sú to totiž pacientky, ktoré si veľmi intenzívne hľadajú informácie a zdieľajú ich medzi sebou. 89% vníma personál ako vysoko profesionálny a 85% je o liečbe dostatočne informovaných. Najčastejšie sa sťažovali najmä na nemožnosť objednať sa na vyšetrenie na presný čas, ale tiež na nedostatočné informácie o možnosti využitia ďalších zdravotníckych pomôcok.

Vyrovnávanie sa s ochorením

Cesta každej Amazonky liečbou je jedinečná. Rakovina prsníka ovplyvňuje každodenný život, pacientky pociťujú výrazné obmedzenie pre šport alebo inú namáhavejšiu činnosť, 43 % pacientiek pociťuje psychické ťažkosti, ale odbornú pomoc vyhľadá len 19% z nich. Trvanie vyrovnávania sa s ochorením je veľmi individuálne, trvá od týždňa až po roky. Po úvodných negatívnych emóciách pri stanovení diagnózy sa väčšina pacientiek rozhodne zabojovať.

Niektoré o nej píšu. Napríklad o nových výskumoch, alebo o tom, ako choroba zmenila ich osobnosti alebo život k lepšiemu. Nancy Stordahl zas napísala knihu „Rakovina darom nebola a nespravila zo mňa lepšieho človeka.“

Choďte na prehliadku

Boj o život síce zoceľuje, ale najlepšie je vyhnúť sa mu. Slovenské Amazonky sú silné, lebo nemajú na výber. Ženy, vážte si samé seba, zahoďte strach a choďte na preventívnu prehliadku aspoň raz za dva roky! Ak tento komentár aspoň jednu z vás privedie k samovyšetreniu alebo k objednaniu sa, tak tento článok mal svoj zmysel.

Komentár bol pôvodne publikovaný na webe aktuality.sk.