Pavel Macko

Prečo sa Lučanský ponáhľa?

Autor: Pavel Macko
Publikované október 22, 2019


Urýchlené rozpustenie vyšetrovacieho tímu je zvláštne. Vyšetrovanie predsa nie je úplne dokončené. Policajný prezident má čo vysvetľovať, ale toho si je asi vedomý.

Policajný prezident Milan Lučanský veľmi rýchlo rozpustil vyšetrovací tím vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Formálne si na to našiel rozumný dôvod. Prokurátor podal obžalobu a tak procedurálne je to v poriadku. Aj keď ešte môžu nastať komplikácie. Nechcem šíriť konšpirácie, ale tento krok mi príde nepochopiteľný. Z hľadiska času aj vzhľadom na to, že vyšetrovanie ani zďaleka nie je ukončené. Policajný prezident sa ponáhľa až príliš rýchlo a nie je to prvý krát, čo ministerstvo vnútra a vedenie polície veľmi zvláštnym spôsobom zasahuje do chodu vyšetrovania.  Rozpustený tím totiž odhalil aj množstvo súvisiacich obzvlášť závažných zločinov. Tie nie sú ani zďaleka vyšetrené.  Ak by chcel niekto niečo zakryť a zostať na úrovni obetovania M.K. a spol., nepostupoval by inak.

Pripomínam, že veľmi vážny zásah do vyšetrovania a dokonca odobratie časti spisu sa uskutočnili už začiatkom roka. Stalo sa to v momente, ako začalo vychádzať najavo, že do prípadu sú možno zamontovaní aj vysokí policajní funkcionári. Celá verejnosť bola šokovaná, že začiatkom tohto februára ministerka vnútra odobrala spis vyšetrovaciemu tímu a pridelila ho svojej inšpekcii. Tej inšpekcii, ktorú má pod kontrolou a ktorej predtým šéfoval súčasný policajný prezident.

Vyberám zo správ zo 6.2.2019: „Po vzájomnej dohode s Úradom špeciálnej prokuratúry a Generálnou prokuratúrou bude danú vec vyšetrovať Úrad inšpekčnej služby ministerstva vnútra, aby sa zabránilo prípadnému úniku informácií z vyšetrovacieho spisu a tým možnému mareniu vyšetrovania,“ vyhlásila Saková. Špeciálna prokuratúra však jej slová nepotvrdila. „Úrad špeciálnej prokuratúry takouto informáciou v súčasnosti nedisponuje a do tejto chvíle nám nebolo doručené žiadne rozhodnutie. Z uvedeného dôvodu ani nepoznáme konkrétne dôvody, ktoré mali viesť k uvedenému rozhodnutiu,“ povedala hovorkyňa Jana Tökölyová Denníku N.

Chcem veriť, že za náhlym rozpustením vyšetrovacieho tímu je len nedočkavosť policajného prezidenta, ktorý chce lepšie využiť skvelých profesionálov. Myslím si, že vyšetrovanie minimálne priamo súvisiacich objednávok vrážd dvoch prokurátorov a Daniela Lipšica a podiel štátnych zložiek mal dokončiť ten istý tím. Jeho rozpustením im policajný prezident odobral akýkoľvek prístup ku spisu a nahrávkam, ktoré zrejme skrývajú podstatne viac, ako sme doteraz počuli a čítali.

Nemám dobrú skúsenosť s policajnou inšpekciu a ani s generálnou prokuratúrou. S policajnou inšpekciou som bol v kontakte raz a to v čase, keď jej šéfoval Lučanský.  Pani majorka nemala problém bohapusto klamať priamo v uznesení o odmietnutí trestného oznámenia. Lenže kde si mám sťažovať na príslušníčku inšpekcie v systéme, kde ruka ruku myje? Generálnu prokuratúru som žiadal, aby zaistila isté dôkazy. Stal sa presný opak, niekto ich  na polícii v Bratislave III asi rýchlo zlikvidoval, rovnako ako zvukové záznamy z hlavných pojednávaní na súde Bratislava IV. Vtedy išlo o podstatne menej závažný prípad a neváhali porušovať zákon a zametať stopy.

Postup policajného prezidenta v prípade podozrenia z  rozsiahleho organizovaného zločinu preto zákonite vyvoláva vážne otázniky. Nestačí rýchlo uzavrieť prípad a odsúdiť pár pešiakov a ich koordinátora bezprostredne zapojených do vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Treba vyšetriť všetky súvisiace zločiny. Na to bol najvhodnejší práve tím, ktorý Milan Lučanský tak rýchlo rozpustil.

Tento blog bol pôvodne zverejnený na webe SME.sk.