Pavel Macko

Nezabúdajme a nezľahčujme, fašizmus nebol porazený!

Autor: Pavel Macko
Publikované máj 9, 2019


Ani len 74. výročie porážky fašizmu si nevieme spoločne pripomenúť. Fašizmus bol porazený len vojensky, ale prežil. Znova rastie a na Slovensku sa stáva významnou politickou silou, pred ktorou zatvárame oči.

Vojenská porážka nevykorenila fašizmus

Uplynulo 74 rokov od porážky fašizmu a od chvíle, kedy v Európe zavládol mier po doteraz najstrašnejšej vojne v dejinách ľudstva. Pred 74 rokmi bol síce fašizmus vojensky porazený, ale odstránenie jeho odnoží zo spoločnosti trvalo celé roky a ako sa ukazuje, nebolo celkom úspešné. Aj posledný prieskum preferencií agentúrou AKO nám pripomenul, že táto zločinná a nehumánna ideológia nikdy nebola úplne porazená. Nielen u nás, ale aj inde vo svete v rôznych podobách vstáva z mŕtvych.

Slovensko je jedna z mála európskych krajín, kde sa víťazstvo nad fašizmom pripomína oficiálnym štátnym sviatkom, ktorý je zároveň dňom pracovného pokoja. Zdalo by sa, že si plne uvedomujeme, aké nebezpečenstvo fašizmus predstavuje a dôsledne si pripomíname, čo všetko už raz spôsobil. V skutočnosti ani len nevieme urobiť jeden spoločný oficiálny pietny akt a vyvážene si uctiť pamiatku skutočne všetkých tých, ktorí sa zaslúžili o vojenskú porážku fašistov.

Len pred pár dňami sme si na Bradle pripomenuli 100. výročie tragickej smrti generála Štefánika. Chvalabohu, že aspoň tam sme dokázali prísť všetci spoločne. Najvyšší ústavní činitelia, občania, politici a bohužiaľ aj množstvo členov Kotlebovej ĽSNS. Táto strana sa netají svojimi sympatiami k fašizmu a presadzovaním jeho myšlienok. Posilnení rozhodnutím Najvyššieho súdu, ktorý ich, aj keď z procesných dôvodov,de facto legalizuje, dali o sebe výrazne vedieť a demonštrovali svoj rastúci vplyv. Záplavou zelených vlajok a ľudí v zelených bundách priamo pod Mohylou, aj pokrikovaním a pískaním na prezidenta. To, že predseda Národnej rady zneužil aj takúto oslavu na svoje politické ciele len dokresľuje kolorit doby.

Keď som zverejnil status o mojich dojmoch z účasti fašistov, jeden z diskutujúcich mi na Facebooku napísal, aby som prestal vidieť hmlu. Podľa neho nevidím skutočného „nepriateľa“, lebo Ján Kuciak pred štyrmi rokmi na Facebooku písal, že Slováci nie sú fašisti. Máme vraj len celý rad neriešených problémov, na ktoré Kotlebovci ponúkajú jednoduché „riešenia“, ktorým ľudia veria a to je príčinou ich rastúcej podpory.

Rozhodne by som nikdy netvrdil, že všetci voliči Kotlebovej strany sú fašisti. Dokonca ani všetci jej členovia nie sú fašisti. Ale tí, čo popierajú holokaust, čo popierajú fašistické zverstvá, hlásajú rasovú nadradenosť a len dočasne ukrývajú svoje uniformy v skriniach sú fašisti a nemôžeme ich tolerovať. Žiadne rozhodnutie súdu o nekompetentnom návrhu generálneho prokurátora to nezmení a nie je to len moje presvedčenie, takto to definuje Trestný zákon, ktorý stále platí.

Nezamieňajme si príčiny šírenia fašizmu a jeho nositeľov

Tvrdenie, že na Slovensku narastá oprávnená nespokojnosť ľudí je pravdivé, ale to predsa nemôže byť dôvod pre podporu alebo toleranciu šíriteľov fašistických myšlienok. Fašisti ponúkajú len prísľuby lacných a nereálnych riešení problémov v spoločnosti. Príčinou rastu Kotlebovej strany a jej podobných je naozaj to, že ako spoločnosť zlyhávame. Vždy sa nájde malé percento ľudí, ktorí budú mať sklony k extrémizmu. To, či sa výraznejšie presadia v spoločnosti, vždy bude závisieť od verejných funkcionárov, kvality demokracie a pevnosti jej inštitúcií. Bohužiaľ, spôsob vládnutia, ale aj roztrieštená a do istej miery bezzásadová opozícia im dáva dosť možností na diskreditáciu demokracie a ponuku extrémnej alternatívy.

Týmto však nemožno ospravedlňovať alebo tolerovať pôsobenie nositeľov fašistických myšlienok. S príčinami nespokojnosti občanov a zlyhávania demokracie sa musíme čo najskôr vysporiadať. Už nie je čas manévrovať a špekulovať, alebo byť len jemnejšou alternatívou k zlodejom a korupčníkom. Ale nositeľov fašizmu musíme jednoznačne morálne odsúdiť a postaviť mimo demokratickú spoločnosť. Nikdy nesmieme zabudnúť na to,že zverstvá v 2. svetovej vojne totiž nepáchali „príčiny fašizmu“ ale skutoční fašisti z mäsa a kostí. 65 miliónov obetí za túto skúsenosť zaplatilo životom, ďalšie milióny preživších boli poznačené na celý život.  Nezabúdajme a nezľahčujme!

Tento blog bol pôvodne zverejnený na sme.sk.