Jozef Mihál

Komentár Jozefa Mihála: Andrej Danko, likvidátor dôchodkového systému

Autor: Jozef Mihál
Publikované november 5, 2019


Pri výpočte dôchodku zo Sociálnej poisťovne platilo, že kto odpracoval 40 rokov, mohol očakávať dôchodok približne vo výške 50 percent svojej hrubej mzdy. Kto viac zarobil a platil vyššie odvody, mal priznaný vyšší dôchodok. A naopak. To je princíp zásluhovosti. Dôležitý, aby ľudia „ochotnejšie“ platili odvody. Vedia, že od výšky zaplatených odvodov bude závisieť výška ich budúceho dôchodku.

Tento komentár bol pôvodne zverejnený na webe HNonline.sk.

Pozor, v prvom pilieri vždy fungoval aj princíp solidarity. Dôchodky z podpriemerných zárobkov sú preto o čosi vyššie než polovica mzdy. Naopak, ten, kto zarába nadpriemerne, má priznaný dôchodok o čosi nižší ako polovica mzdy. Plná zásluhovosť je predsa v ďalších dôchodkových pilieroch. Na tom bola doteraz spoločenská zhoda.

Od roku 2015 sa zaviedol minimálny dôchodok. Má garantovať dôchodok vyšší ako sociálna dávka tomu, kto odpracoval aspoň 30 rokov. Odpracoval 30 rokov tak, že každý z týchto rokov platil odvody z príjmu najmenej vo výške 25 percent priemernej mzdy. Na budúci rok mal byť pri 30 takto odpracovaných rokoch minimálny dôchodok 286 eur.

Pán Danko sa však rozhodol, že minimálny dôchodok za 30 odpracovaných rokov zvýši na 334 eur. Idú voľby, treba získať voličov. Ups, chyba lávky. Na minimálne dôchodky má dnes nárok „len“ 51-tisíc dôchodcov. A pán Danko potrebuje oveľa viac voličov. A tak poslanci za SNS (+ Vážny) okrem zvýšenia minimálnych dôchodkov navrhli zrušiť podmienku takzvaných kvalifikovaných rokov. Na získanie minimálneho dôchodku má stačiť 30 hocijako dosiahnutých rokov dôchodkového poistenia. Bez ohľadu na výšku zaplatených odvodov.

Ak toto prejde, tak nárok na dôchodok 334 eur bude mať po 30 odpracovaných rokoch rovnako kvalifikovaný technik, ktorý zarába v Stropkove 800 eur hrubého mesačne, aj konateľ s. r. o., ktorý bude platiť odvody z odmeny jedno euro mesačne. Áno, čítate správne. Nárok na rovnaký dôchodok bude mať konateľ, ktorý špekulatívne zaplatí za rok pár eur na odvodoch. Odvody tohto konateľa na dôchodkové poistenie budú za 30 rokov nejakých 100 eur. Odvody z príjmu 800 eur hrubého mesačne na dôchodkové poistenie sú za jeden rok 2 500 eur, za 30 rokov 75-tisíc eur. Výsledok? Rovnaký dôchodok. Ak začnú odvody z jedného eura platiť tisícky konateľov, každoročne vyrobia sekeru v Sociálnej poisťovni desiatky miliónov eur len na dôchodkovom poistení.

Pána Danka si netreba idealizovať ani od neho nič očakávať. Je však nesporné, že jeho návrhy zmien v dôchodkovom systéme spôsobujú obrovské morálne i finančné škody.