Simona Petrík

Ockovia sa plateného voľňa po narodení dieťatka dočkajú: Otázkou je – kedy to bude?

Autor: Simona Petrík
Publikované marec 27, 2019


Slovensko patrí v súčasnosti k poslednej štvrtine členských štátov, v ktorých otcovské po narodení dieťaťa nie je zavedené. A sme tiež jedinou krajinou V4.

Hradené otcovské voľno po narodení dieťaťa 

Prvýkrát som legislatívny návrh na zavedenie 14-dňového voľna preplácaného Sociálnou poisťovňou pre otcov po narodení ich dieťatka predkladala parlamentu pred dvoma rokmi – 21.4.2017. Síce mi ho ako opozičnej političke neschválili, no bol prijatý dobre.

Robert Fico krátko na to na javisku počas májových osláv predstavil opatrenia pre rodiny, ktoré obsahovali aj toto opatrenie. O rok, v máji 2018, sa hovorca ministerstva práce, pán Stuška, vyjadril: “ministerstvo je pripravené predložiť už konkrétny návrh, trváme na tom a je to naozaj už ročnou témou aj čo sa týka ambícií ministra práce Richtera.”

Prešiel však ďalší rok. Medzičasom sa na Slovensku narodilo 55 000 detí, ktorých otcovia si museli vziať po narodení svojho dieťaťa voľno zo svojej normálnej dovolenky, ak chceli pomôcť svojej partnerke so staršími deťmi či zažiť spoločné prvé chvíle s bábätkom.

 

Budeme ho mať, ale nečakajme ešte tri roky

Európska komisia pri predstavení princípov Európskeho piliera sociálnych práv ponúkla konkrétne návrhy opatrení, ktoré by mali byť garantované v celej EÚ. Smernica EÚ o rovnováhe medzi súkromným životom a prácou je iba krok od zavedenia do praxe. Na konci februára ju schválila Rada pre zamestnanosť a sociálne záležitosti a v apríli by mala vojsť do platnosti.

Smernica bude záväzná pre všetky členské štáty EÚ, podľa ktorej budú musieť toto opatrenie pretransponovať do svojej legislatívy, vrátane minimálne desaťdňovej platenej dovolenky pre otca. Hovorí sa o lehote tri roky.

 

Zdržovanie prijatia tohto návrhu tak nemá opodstatnenie

Nečakajme, kým ho budeme musieť prijať. Zdržovanie zbytočne škodí slovenským rodinám. Je dokázané, že otcovská „dovolenka“ vedie aj po jej skončení k väčšej angažovanosti otcov na starostlivosti o ich deti. Zdieľanie rodičovských povinností tiež zmazáva znevýhodnenie žien na trhu práce. Slovensko patrí v súčasnosti k poslednej štvrtine členských štátov, v ktorých otcovské po narodení dieťaťa nie je zavedené.  Sme tiež jedinou krajinou V4.

Ministrovi Richterovi som poslala interpeláciu, kde sa ho pýtam, čo je s otcovskou po narodení dieťaťa, ktorú už pred dvoma rokmi sľuboval v krátkom čase predložiť. Budem vás informovať, čo mi odpovedal.

 

Tento komentár bol pôvodne zverejnený na Aktuality.sk.