Pavel Macko

Rada prokurátorov sa ozýva neskoro

Autor: Pavel Macko
Publikované október 15, 2019


Páni prokurátori sa ozývajú príliš neskoro a hrajú s občanmi falošnú hru. Rada prokurátorov a vedenie generálnej prokuratúry sú spoluzodpovední za stav prokuratúry a rozklad právneho štátu.

Celý národ tuší a postupne sa aj dozvedá na vlastné uši, ako štátne orgány a prokuratúra zlyhali. Mafia nám rozkladá ústavné zriadenie. Zasiahla políciu, súdy a štátne orgány. Mala priamy dosah na vedenie generálnej prokuratúry a prokurátorskí pešiaci poslušne vykonávali neprávosti. Až keď je nám všetkým na zvracanie, tak sa páni z prokurátorskej rady ozývajú a dávajú najavo svoje pohoršenie. Aj to len trocha, lebo svoj morálny apel smerujú na jediného človeka. Ako keby on bol jediný, kto sa spreneveril prokurátorskému poslaniu.

Jedným krátkym vyhlásením sa členovia rady prokurátorovnemôžu zbaviť svojej zodpovednosti. Kde boli doteraz? Ťažko môžeme uveriť, že oni v kuloároch prokuratúry ani len netušili, čo sa vo vnútri tejto inštitúcie deje.  Tých indícii a priamych symptómov bolo viac než dosť. Každý deň môžu vidieť ako viacerí ich kolegovia požívajú majetok a výhody, na ktoré si nemohli zarobiť ani z vysoko nadštandardného prokurátorského platu.

Prokurátor je skutočným pánom trestného konania. Policajt je do značnej miery obmedzený práve postupom a rozhodovaním prokurátora. Sudca môže rozhodovať až vtedy, keď sa prípad k nemu dostane. Iba to, čo sa mafiánom nepodarí „upratať“ v počiatočných fázach, pre nich môžu doriešiť predajní sudcovia.

Sme svedkami neuveriteľnej hydry požierajúcej zvyšky právneho štátu. Kde bola rada prokurátorov a prečo sa takmer nikomu nič nestalo za systematické zametanie káuz pod koberec? U všetkých tých prípadov boli aj prokurátori. Kde bola rada prokurátorov, keď sa mocní snažili odkrágľovať ich kolegu Špirku?

Tá špina, čo vidia občania je len špička ľadovca. Skutočnosť je asi ďaleko horšia a skôr či neskôr vypláva na povrch. Za tento stav nesie svoj diel zodpovednosti celá spoločnosť. Ale bola to rada prokurátorov, ktorá mala najväčšiu šancu konať a čistiť vlastné rady. Lenže medzi prokurátormi, policajtami a sudcami vznikla kasta kočnerovskej justície, ktorá sa postavila nad ústavu a zákon. Tie nahradili falošnou solidaritou a svojimi kastovými pravidlami, kde namiesto zásad a morálky používali peniaze a brutalitu.  Vytvorili si pevnú pavučinu vzťahov a prepojení na mafiu, finančné skupiny, politickú moc a užívali si raut. Kto sa postavil proti tomu, musel z cesty, trebárs aj guľkou do hlavy. Rada prokurátorov sa dianiu v justícii a ovplyvňovaniu káuz len prizerala.

Páni prokurátori z rady sa ozvali až vtedy, keď už vedeli všetci, že najvyššie vedenie generálnej prokuratúry udržiavalo intenzívne kontakty s osobami podozrivými z účasti na vraždách. Ich vtedajšia výzva vyznela viac ako nedočkavosť za voľnými miestami námestníkov, než hľadanie opatrení, aby sa to už nestalo.

Zlo sa začína od maličkostí a od prvého nepotrestaného porušenia zákona, či vedomého svinstva. Štyri roky som svedkom a nepriamou obeťou justičného zločinu podopretého špinavosťami a bezočivosťou prokuratúry. Nečestného prokurátora namočeného až po uši kryjú všetci v rade od okresnej prokuratúry, cez krajskú prokuratúru až po námestníka generálneho prokurátora.  Aj ako generál som proti tomu bezmocný. Keď som si podal 87-stranovú sťažnosť priamo generálnemu prokurátorovi, nič sa nestalo – skutok sa nestal.

Ba stalo. Stal som sa terčom nebezpečnej spravodajskej operácie, na súde niekto zničil záznamy z hlavných pojednávaní, niekto pozametal dôkazy na polícii a dokonca na krajskom súde niekto nahlásil bombu. Dostal som lekciu a syn nútenú liečbu bez akejkoľvek diagnózy. Aj napriek štyrom negatívnym znaleckým posudkom. Stačí tvrdenie všemocného prokurátora, že „negatívny výsledok takéhoto vyšetrenia vôbec neznamená, že daná osoba touto deviáciou netrpí.“ Môže prokurátor vetovať závery lekárov a znalcov alebo vyrábať falošné dôkazy?

Začína sa to maličkosťami. Bezočivým klamstvom prokurátora, výrobou falošných dôkazov,  organizovaním opakovanej fingovanej rekognície s tou istou svedkyňou, ktorej predchádza brutálny zásah do vzhľadu podozrivého. Končí to guľkou za tridsaťdva korún, ako konštatuje hlas veľmi podobný bývalému generálnemu prokurátorovi.

Toto je stav, kam sa dostala prokuratúra za predchádzajúceho a súčasného generálneho prokurátora a rady prokurátorov. Toto nie je niečo, čo ohrozuje jedného občana, alebo generála. Toto je stav, ktorý je bezpečnostnou hrozbou ústavného zriadenia.

Súčasná prokuratúra ani rada prokurátorov nie sú schopné samo očisty. Potrebujú silný impulz od spoločnosti. Prokuratúra a naša justícia sa musia vrátiť naspäť pod krídla ústavy a zákonnosti. Koalícia PS/SPOLU má kvalitný program pre reformu a očistu prokuratúry a justície. Jeho súčasťou je zmena voľby generálneho prokurátora, zavedenie účinného dozoru nad prokuratúrou a systému poistiek a kontroly, posilnenie participácie verejnosti a ďalšie opatrenia. Ich cieľom je návrat dôvery v právny štát a spravodlivosť.

Na obnovenie fungujúceho  právneho štátu potrebujeme spojiť sily širokej verejnosti a spoluprácu celej demokratickej politickej scény. Ale hlavne potrebujeme vôľu a iniciatívu samotných prokurátorov vo vnútri systému. To, čo sa stalo, už prokurátori nezmenia. Ale môžu pomôcť zmene do budúcnosti, aby sa nemuseli hanbiť pred svojimi deťmi a vnúčatami, alebo dokonca si ísť kúpiť guľku za „tridsaťdva korún“.

Tento blog bol pôvodne zverejnený na SME.