Martin Pekár

Ako zarobiť na štáte 300 000 EUR za mesiac

Autor: Martin Pekár
Publikované október 18, 2019


V jednom mesiaci zarobili viac ako za 3 roky Ako to už na Slovensku býva, tak ak máte dobré známosti, viete zarobiť veľmi rýchlo a veľmi veľa. Aj preto sme dnes tam, kde sme. Štát má nedostatok financií a mal by šetriť.

Lenže existujú firmy, ktoré aj napriek nedostatku financií vo verejnom sektore prekypujú ziskami. Jednou z takýchto firiem je aj firma TAROSI c.c., s.r.o. Firma, ktorá za posledné tri roky mala tržby na úrovni 287 000 Eur dokázala v auguste tohto roku zarobiť takmer 300 000 Eur v priebehu niekoľkých týždňov. Pre túto firmu to musel byť doslova JACKPOT,  keď zarobila za približne mesiac práce pre NDS viac, ako zarobila za posledné 3 roky.

Posúdenie posúdenia za cca 12 000 Eur denne

A o čo vlastne išlo? Predmetom plnenia bolo „Nezávislé posúdenie – znaleckého posúdenia diaľnice D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala“. Objednávka bola vystavená 2.8.2019 na sumu 292.404 s DPH. Faktúra bola doručená do sídla NDS dňa 11.9.2019. Od vystavenia objednávky po vystavenie faktúry je teda 40 dní! To znamená čas ktorý firma TAROSI strávila prípravou posúdenia bol približne 35 dní. Firma by mala disponovať maximálne štyrmi zamestnancami, čo znamená, že každý z nich zarobil firme viac ako 3.000 Eur denne!

Zázračne rýchlo zhotovený posudok

Podľa informácii, ktoré mám, zhotoviteľ viedol nárok k tunelu Višňové súvisiaci s geologickými podmienkami od 03/2016. Južná tunelová rúra bola prerazená 08/2018 a severná 09/2018. Zhotoviteľ teda viedol všetku agendu potrebnú k dokladovaniu 30 mesiacov, t.j. 2,5 roka. Musí to byť nespočetne záznamov, fotografii, zápisov v stavebných denníkoch a pod. Predpokladám, že to bude viac ako tisíc strán podkladov. Tieto podklady stihla predmetná firma kompletne prezrieť a vyhodnotiť len za 24 pracovných dní.

Najdrahší stavebný dozor nestačí

Pre úplnosť dodám, že NDS si platí externý stavebný dozor za 13,8 mil. EUR s DPH, ktorý je v celkovej hodnote vôbec najdrahším stavebným dozorom, aký kedy NDS vysúťažila. Práve tento by mal posudzovať nároky predkladané zhotoviteľom z hľadiska oprávnenosti. Nie je mi teda jasné, prečo si NDS platí drahý stavebný dozor, ktorý bol každý deň na stavbe (24/7) a vzápätí si na to isté posúdenie nároku najme firmu za takmer 300 000 Eur. Jedine, že by stavebný dozor nárok zamietol (čo predpokladám, keďže žiadne naviac práce na Višňovom nie sú zverejnené) a NDS potrebuje počuť iný názor. Preto je nevyhnutné, aby NDS zverejnila predmetný odborný posudok.

Aj na 300 000 Eur záleží

Keď to celé zhrniem, NDS si v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní objednala za neúmerne vysokú cenu službu, ktorú nepotrebovala. Tých pochybení v súvislosti s tunelom Višňové je viac ako dosť. Pán Érsek by mal ako minister dopravy okamžite konať a vyvodiť dôsledky.

Tento blog bol pôvodne zverejnený na SME.