Pavel Macko

Nesúhlasím, vážení agenti! Ficove video je hnoj

Autor: Pavel Macko
Publikované december 12, 2019


Ako politik a generál, ktorý riadil rozsiahle bojové operácie, rozhodne nie som útlocitný. Ale aj marketing má mať svoje dno. Beda krajine, kde usmievajúci sa vodca zneužíva deti predškolského veku na úchylné politické hry. 

Myslel som si, že dno sa nedá preraziť. Nútiť maličké deti, aby predstierali, ako má vyzerať zdrogovaný človek, alebo ako páchať násilnosti, nemá nič spoločné s kultivovanou politickou satirou. Zúfalosť chorobne ctižiadostivých ľudí nepozná hranice a sú mimoriadne nebezpeční. Vôbec nemám problém so zosmiešňovaním opozície. Ale metódy, akými sa to deje v tomto prípade, sú v normálnej spoločnosti za čiarou. Hodnovernosti posolstva určite nepridá ani jeho nositeľ, ktorý mení službu verejnosti za prítomnosť mladej slečny, či ponúka krvavý keš ako mexický narkobarón. V jeho prípade mi príde ironické stavať sa do pozície ochrancu národných a kresťanských hodnôt a dokonca garanta stability. Ale to je môj subjektívny pocit.

Nemôžem vo všetkom súhlasiť s pánom Slosiarikom a s marketingovými odborníkmi, ktorých citovala vo svojom článku pani Lucia Kraus Krbatová. Tí tvrdia, že najnovšie video Roberta Fica je vydarené. Chápem, že akýkoľvek politický marketing má prinášať posolstvá, zvýrazniť konflikt, vzbudzovať emócie a  nejakým spôsobom stimulovať voličov. Až všetkým vyprchajú endorfíny, bolo by dobré, keby sa okrem účinnosti posolstva pozreli aj na formu.

Aj videá a statusy nemenovaného poslanca majú mimoriadnu sledovanosť a sú vysoko účinné. Až tak „účinné“, že generujú verejné komentáre vyzývajúce na fyzické násilie voči rodinným príslušníkom policajtov a prokurátorov. Zarobené peniaze a marketingová penetrácia nemôžu byť jediným kritériom hodnotenia reklamy. Tisne sa mi na um smutný  príbeh známeho fotografa. Ten v Eritrei urobil „fantastickú“ fotografiu malého dieťaťa, ako sa vyčerpané plazí k stanici s potravinovou pomocou. Jeho fotografia sa stala fotografiou mesiaca a obletela celý svet. To úbohé dieťa zomrelo, lebo mu nik nepomohol. Ani fotograf, ale fotografia bola marketingovo úspešná.

Neobstojí ani porovnávanie so zahraničnými videami, najme videom Benjamina Netanjahua, a to hneď z viacerých dôvodov. Po prvé, pôvodné video nešlo až do takého extrému a Netanjahu hral podstatne viac úlohu mediátora ako len kritika. Po druhé, nie som si istý, či človek opakovane obviňovaný za korupciu a sexuálne delikty je ten pravý vzor pre nás. Po tretie, Slovensko našťastie nie je Blízky Východ. Ale rýchlo sa môže stať, že to tu tak bude vyzerať. Verte mi, väčšina z nás by to nechcela.

Beda krajine, v ktorej rodičia za pár grošov nechajú svoje dieťa pomaľovať, vložiť mu do ruky maketu obrovskej cigarety a požičajú ho vodcovi, aby pre neho hralo zdrogovaného škôlkara! Aké poučenie si tento predškolák vezme do života? Že za peniaze je možné urobiť všetko?

Beda krajine, kde stádo bezcharakterného vodcu zastrašuje predstaviteľov štátnych orgánov, šíri kult nenávisti a provokuje k prejavom volajúcim po násilí voči rodinným príslušníkom policajtov a prokurátorov.

Ak občania chcú zodpovednú zmenu, tak odmietnu tento hnoj. Inak sa môže stať, že jedného dňa sa zobudia do krajiny, kde zneužívanie detí, násilie proti oponentom a likvidácia nepohodlných sa opäť stanú normou.

Tento blog bol pôvodne zverejnený na webe SME.