Miroslav Beblavý

Prvého marca bude neskoro postaviť sa fašistom

Autor: Miroslav Beblavý
Publikované február 4, 2020


Slovensko sa zmenilo a kotlebovci sú pred bránami k vládnutiu. Ešte nikdy nehrozilo, že náckovia vyhrajú voľby, že Kotleba bude prvý, s kým bude musieť prezidentka hovoriť.

V Trnave sme videli, že spor s Kotlebovcami je aj otázkou bezpečnosti Slovenska. Teraz boli zámienkou transparenty, nabudúce to môže byť náš alebo váš odlišný názor.

Žiaľ, tento spor nemusí byť vždy populárny. Ústup k opatrnosti je však zradou ľudí, ktorí chcú brániť svoje námestia a ulice. Navyše, nepomôže. Kotlebu neporazíme ani ústupom za barikádu ani stojac na rovnakom pódiu.

Už Fico si pred štyrmi rokmi myslel, že keď preberie Kotlebovu nenávisť a klamstvá, pomôže si tým vo voľbách. Výsledkom bolo, že vyasfaltoval širokú cestu pre fašistov do parlamentu.

Po ňom to skúšali všetci. Namiesto izolácie vedenia fašistickej strany začali preberať ich slovník aj spôsoby. Fašista v televíznej debate zrazu prestal byť tabu. Spoločné hlasovanie v parlamente zrazu prestalo byť tabu. Z extrémistov sa stala politická strana, ktorej sa boja, ktorej sa poklonkujú a s ktorou si pritakávajú v televízii. Vraj preto, aby nenaštvali voličov.

Výsledok bude rovnaký. Nevyhrajú ani imitátori, ani tí, čo sa boja postaviť za pravdu a demokratické hodnoty. Vyhrá autentický nácek.

 

Postaviť sa čelom

Fašistov sa dosiaľ podarilo poraziť len vtedy, keď sme sa im postavili čelom. Tak ako v prezidentských voľbách, tak ako v eurovoľbách. A môžeme ich poraziť aj teraz. Keď ich zastavíme. Keď im nenecháme ulice, námestia a voličov po celom Slovensku. Naša šanca je v parlamentných voľbách 29. februára. Pretože 1. marca bude neskoro.

My v PS/SPOLU v tom máme jasno. Proti nenávisti a zlobe musí stáť odvaha a hodnoty. Proti klamstvám a demagógii musí stáť pravda a riešenia. Proti kriku a násiliu musí stáť program a solidarita.

Na nás sa ľudia môžu spoľahnúť, že sa na nich nevykašleme. Nenecháme ich stáť na námestiach proti fašistom bez podpory. Nezačneme sa zrazu tváriť, že tam vlastne nechodíme, lebo sa bojíme, či to nie je zlé PR.

 

Tu a teraz

Budeme, tak ako doteraz, na čele boja proti nenávisti a extrémizmu. Budeme, tak ako doteraz, od dverí k dverám oslovovať ľudí vo všetkých kútoch Slovenska, aby si vybrali naše riešenia, nie kotlebove prázdne reči. Aby si vybrali zanietených odborníkov, nie kriminálnikov a násilníkov. Aby sme hnev na to, čo sa na Slovensku deje, spoločne premenili na nádej, nie na beznádej.

Tento súboj musíme viesť tu a teraz. Nemôžeme ho odložiť na obdobie po voľbách. Dobre vieme, že systematickým riešením vedúcim k porážke extrémizmu je lepšie vzdelávanie, budovanie občianskej spoločnosti, posilňovanie sociálnej súdržnosti. Máme to v našom programe, máme ľudí, ktorí sa týmto témam venujú celý život.

Ale bude to nanič, ak od 1. marca zasadne do kresla ministra školstva či sociálnych vecí fašista.

Tento blog bol pôvodne zverejnený na webe SME.